Nem válaszolhatok biztos igennel, kapásból, de nézzük meg egy példán keresztül a lehetőséget.
Kedves nagyemberünk nem vesztegette George bácsi pénzét, és odafigyelt Oxfordban is. Kiszívta az egyetemi város velőjét, de sajnos a Pembroke Kollégium filozófia tanszékét elhagyta a politikai karrierért cserébe.
Eljátszotta a liberális hőst, miközben megérlelődött benne, hogyan hasznosíthatná Noam Chomsky amerikai nyelvész, filozófus felismerését (Rekviem az amerikai álomért. A vagyon és a hatalom koncentrációjának tíz alapelve, Napvilág Kiadó, 2018., fordította Piróth Attila) a hatalom megszerzésére.
Mit is állít a kiváló amerikai professzor? Hogyan valósul meg az elit ellenőrzésre és elnyomásra törekvése:
- csökkentsd a demokráciát,
- alakítsd az ideológiát,
- tervezd újra a gazdaságot,
- hárítsd át a terheket,
- számold fel a szolidaritást,
- tartsd kézben a szabályozókat,
- szabd át a választásokat,
- tartsd kordában a tömegeket,
- gyártsd le a beleegyezést,
- marginalizáld a lakosságot.
Ebben a tíz pontban rejlik az emberek feletti hatalom maximális gyakorlásának lehetősége.
Végig vegyük? Ám legyen!
- Azt hiszem, a legvérmesebb hívek sem vitatják, hogy bizony a magyar demokrácia már az intenzív osztályon fekszik, és a gépek tartják életben.
- Liberális demokratából, konzervatív jobboldali, de már a konzervatív értékrendekkel bíró Európai Néppárt se igazán akarja sorai között tudni.
- Államosítás, burkolt államosítás, különadó. Soroljam még? Lassan az összes stratégiai szolgáltató megvásárlásra kerül, miután a különadókkal, rezsicsökkentéssel kivéreztették.
- Erre szép példa a mostanában meghozni kívánt döntés, hogy a munkáltató kötelezze a dolgozók a védőoltásra. Erre mondja a magyar, hogy „Más farkával veri a csalánt.”
- ….
Meguntam a felsorolást, megfeleltetést. Mindenki aki nyitott szemmel közlekedik ebben a gyönyörű kicsi országban, pontosan rá tud fókuszálni a sarkalatos pontokra.
A végső konklúzió, ha nem is tanította Chomsky vezérünket, szinte biztos, hogy tananyag volt a filozófia tanszéken.